Kącik czytelnika

Drodzy Czytelnicy!

Właśnie dla Was założyliśmy tego bloga. Chcemy się pochwalić nowościami, które znajdziecie na naszych regałach, a także rekomendować książki godne Waszej uwagi.

Jeśli chcecie sprawdzić, czy konkretny tytuł znajduje się w naszych zbiorach, poniżej udostępniamy Wam link do katalogu.
KATALOG BIBLIOTEKI

Jeśli nie znacie konkretnego tytułu - zawsze chętnie doradzimy Wam na miejscu! :)


wtorek, 30 września 2014

Trinny Woodall, Susannah Constantine "Trinny & Susannah : sztuka przetrwania"

Trinny Woodall i Susannah Constantine to osoby powszechnie znane. Ich książka "Trinny & Susannah: sztuka przetrwania" w naszej bibliotece znajduje się wśród poradników dla każdego i jest pozycją bardzo często wypożyczaną i przeglądana przez nasze czytelniczki.

To zarówno kalendarz, jak i notatnik, który pełni funkcje informacyjną i edukacyjną. Książka bogata w ilustracje i porady, ślicznie wydana i hasłowo poruszająca się po różnych sferach, powoduje, że czyta się ja bardzo szybko. Najciekawsze są rady, związane oczywiście z modą: na co zwracać uwagę przy doborze ubrań; z jakich sieciówek warto korzystać; jakie tkaniny możemy łączyć ze sobą, by wyglądać efektownie? Myślę, że pozostałe informacje, które możemy odnaleźć w książce nie są aż tak ciekawe, jak właśnie te związane ze sztuką doboru ubrań. W końcu każda z nas chce wyglądać atrakcyjnie. ;)

Książkę prezentuję, by polecić czytelnikom nasz dział z poradnikami. Jest on wydzielony w naszej bibliotecznej przestrzeni i opisany, by móc ułatwić poruszanie się po najchętniej wybieranych pozycjach. Można wśród nich znaleźć książki psychologiczne, poruszające współczesne normy kulturowe i obyczajowe, a także poradniki typowo zdrowotne dla aktywnych i dla leniwych.

poniedziałek, 29 września 2014

Piotr Adamczyk "Pożądanie mieszka w szafie"

Książka Piotra Adamczyka "Pożądanie mieszka w szafie" należy do pozycji, które polecam wszystkim czytelnikom pragnącym zapoznać się z literaturą ekscytującą i porywającą.

Nie jest to książka o schematycznej, linearnej fabule. Zawiera wiele grafomańskich dygresji, które z mistrzowską precyzją ukazują przestrzeń współczesnego świata. Główny bohater to typ mężczyzny elokwentnego, ale zagubionego. Opozycją do niego jest Magdalena. W moim odczuciu postać drugoplanowa i nie odstająca intelektualnie w żadną ze stron, ale radząca sobie w życiu dużo lepiej niż główny bohater. Ich relacje są co najmniej dziwne. Każde z nich ma zupełnie inne pragnienia, ale nie rezygnują z potrzeby bliskości, która ich spaja. 

Relacje między parą głównych bohaterów buduje dziwny twór, nazwałabym go konsumpcjonizm. Wszechobecna w kolejnych dygresjach jest pewnego rodzaju transakcja. Wszystko w książce ma domieszkę kupna-sprzedaży i przesiąknięte jest erotyką. Te dwie płaszczyzny budują współczesność, a dopełnieniem tego duetu jest trzeci filar (jakkolwiek dziwnie to brzmi), którego tak naprawdę nie ma. Myślę tu o braku uczuć, tęsknocie, którą czuje główny bohater. Mam poczucie, że on pragnie bliskości, a dostaje coś innego, płytki i niezobowiązujący układ, który może nabyć za pieniądze, choć tak naprawdę woli karmić się fantomową miłością. Tęsknotę i wszelkie głębsze pragnienia reprezentuje nieosiągalna Miriam.

Jestem oczarowana tak dosadnym formułowaniem myśli, tą trafnością przekazu i cierpkim dowcipem. Bardzo lubię książki, które z dystansem podchodzą do współczesności. Jeśli jesteście ciekawi tego, jak mężczyzna postrzega świat, myślę, że to książka właśnie dla Was. Jeśli lubicie inteligentną fabułę i nieszablonowy język, to również polecam właśnie tę książkę! Dla mnie to niewątpliwie jedna z lepszych lektur, które miałam przyjemność przeczytać.

środa, 24 września 2014

Patrick deWitt "Bracia Sisters"

"Bracia Sisters" Patricka deWitta to książka bardzo specyficzna. Zdecydowanie warto o niej wspomnieć w naszej bibliotecznej wyliczance ciekawych lektur, ponieważ nasi czytelnicy są zaskoczeni tym, co znajduje się pod okładką.

Fabuła z pozoru dość nieżyciowa, bo opisuje losy płatnych morderców - braci Sisters, aczkolwiek na tym kończy się szablonowość charakteryzująca opowieści z Dzikiego Zachodu. Autor tworząc poszczególne rozdziały, opowiada zaskakującą historię, bo choć trup ściele się gęsto, to całość ma raczej wydźwięk zabawnej i pouczającej historii. Powieść nacechowana jest humorem i scenami dość brutalnymi, co okazało się oryginalne i interesujące w odbiorze. Trudno wyjaśnić specyfikę tej prozy. Należy po nią po prostu sięgnąć i sprawdzić pióro deWitta.

Myślę, że ta książka to doskonała alternatywa dla tych, którzy w prozie poszukują zaskakujących połączeń, wątków historycznych napisanych w sposób nowatorski i porywający. W naszej bibliotece "Bracia Sisters" czekają na kolejnego zaskoczonego czytelnika.

wtorek, 23 września 2014

Anna Jaklewicz "Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta"

Książka Anny Jaklewicz "Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta" to pozycja, która w naszej bibliotece jest od niedawna, ale nieustannie czytają ją miłośnicy literatury podróżniczej.

Autorka opisuje w bardzo świeży sposób swoja podróż. Całość okraszona jest pięknymi fotografiami, zatem to, czego nie jesteśmy w stanie zrozumieć, możemy zobaczyć na kolorowych ilustracjach.
To książka, która opowiada o zupełnie innych Chinach. To książka o mniejszościach narodowych, o małych miasteczkach i miejscach, o których nie dowiemy się z żadnego przewodnika. Informacje urozmaicają przytaczane dialogi i interesująco poprowadzona narracja.

Myślę, że ilość wypożyczeń świadczy o tym, że to naprawdę dobra nowość na naszych bibliotecznych półkach. Tym bardziej, że traktuje nieszablonowo podróże, o których nasi czytelnicy bardzo lubią czytać. To lektura dla wszystkich, którzy myślą, że o Chinach przeczytali już wszystko. Zapewniam Was, że w tej pozycji znajdziecie sporą dawkę nowych informacji.

poniedziałek, 22 września 2014

Isabelle Lafleche "Kocham Nowy Jork"

Początek tygodnia, więc warto polecić coś przyjemnego, interesującego i zaskakującego zarazem. Myślę, że książka Isabelle Lafleche "Kocham Nowy Jork" doskonale wpisuje się w tę charakterystykę.

piątek, 19 września 2014

Karolina Korwin Piotrowska "Bomba, czyli alfabet polskiego szołbiznesu"

Książka Karoliny Korwin Piotrowskiej "Bomba, czyli alfabet polskiego szołbiznesu" to propozycja dla wszystkich, którzy śledzą wydarzenia popkultury. To pozycja o gwiazdach i celebrytach polskiej sceny, a także o tym, jak wygląda szołbiznes od podszewki.

Charakter encyklopedyczny książki, pozwolił na ułożenie wszystkich postaci alfabetycznie. Autorka w bardzo charakterystyczny dla siebie, oceniający i bezpruderyjny sposób przedstawia poszczególne postaci, o których czytamy na pierwszych stronach gazet. Jako opiniotwórcza dziennikarka ma zarówno swoich wrogów, jak i przyjaciół. Myślę, że zarówno z pierwszej, jak i z drugiej grupy znajdą się chętni, którzy sięgną po tę książkę, by ją adekwatnie ocenić.

Piszę o tej pozycji, bo jest ona nieustannie rozchwytywaną lekturą. Wielu czytelników miało wielką ochotę zmierzyć się z ciętym piórem autorki i sprawdzić, czy faktycznie jest taka bezpośrednia, na jaką kreują ją media. Po prostu, w naszej bibliotece, nie można obok "Bomby" przejść obojętnie i jej nie wypożyczyć.

czwartek, 18 września 2014

Iza Michalewicz "Rozpoznani. Powstanie Warszawskie"

Książka Izy Michalewicz "Rozpoznani. Powstanie Warszawskie" jest pięknie wydaną pozycją, która przedstawia prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik z 1944 roku. Jest to nowość na naszych półkach, ale warto ją zarekomendować.

To bardzo pięknie wydana publikacja, która urywkami opowiada o losach osób zaangażowanych w Powstanie Warszawskie. Są to potwierdzone, przez uczestników, fragmenty historii, ale nie dotyczą one wyłącznie wydarzeń historycznych. Ta książka przedstawia przede wszystkim ludzi, z ich uśmiechem, charakterystycznym ubraniem, specyficznym sposobem bycia. Są oni uwiecznieni na wielu fotografiach, które dokumentują czytaną historię. 

Myślę, że to bardzo wartościowa pozycja, bo to zbiór informacji od ludzi, którzy faktycznie brali udział w Powstaniu. To historie mężczyzn, kobiet, a także zaangażowanych dzieci, które również pomagały dorosłym.

środa, 17 września 2014

Marcin Ciszewski, Krzysztof Liedel "Gliniarz"

Książka Marcina Ciszewskiego i Krzysztofa Liedela "Gliniarz" to obraz intrygujący, bo przedstawia codzienność polskiej policji. Czy właśnie tak wygląda praca policjanta? Nie jestem w stanie ocenić, ale myślę, że to doskonała literatura dla mężczyzn, którzy są jej ciekawi.

Pościgi policyjne, walka z mafią i przede wszystkim wartka akcja, która ani przez chwilę nie zwalnia tempa. To książka o policjantach wczesnych lat dziewięćdziesiątych, którzy zajmują się kompleksowo zarówno ściganiem przestępców, jak i policyjną 'papierologią' i robią to z poczuciem misji i z przekonaniem, że trzeba tę pracę wykonywać jak najlepiej. Myślę, że wartością tej książki są nagłe zwroty akcji. Główni bohaterowie poza pozytywnymi aspektami pracy ponoszą także bolesne porażki.

Zdecydowanie to lektura dla mężczyzn, którzy lubią książki oparte o fakty z naszej codzienności. Myślę, że fabuła może być interesująca, bo jest pozbawiona tego, czego możemy dowiedzieć się o pracy policji z telewizji i z filmów kryminalno-sensacyjnych.

wtorek, 16 września 2014

Agata Passent "Kto pani to zrobił?"

Jeśli nie znacie specyficznego poczucia humoru Agaty Passent, to zachęcam do przeczytania książki "Kto pani to zrobił?".  Myślę, że po lekturze będziecie naprawdę zauroczeni jej erudycją i interesującym piórem.

To zbiór felietonów, które opisują naszą codzienność w sposób charakterystyczny dla Agaty Passent, czyli z humorem, rzeczowo i bardzo trafnie. Autorka nie owija w bawełnę swoich myśli, nie stara się przemilczeć tego, co niewygodne. To zdecydowanie książka prawdziwa, pełna emocji i dogłębnych obserwacji. Jej felietony to zbiór tekstów ukazujących się na łamach "Twojego stylu". Są one podzielone tematycznie.

Myślę, że ta proza jest idealna dla osób ceniących sobie krótkie formy literackie, podsumowujące naszą tradycję i  kulturę, a także czasem skostniałą obyczajowość. 
Niewątpliwie ta książka skłania odbiorcę do przemyśleń!

poniedziałek, 15 września 2014

S.J. Watson "Zanim zasnę"

Na podstawie książki S.J. Watson "Zanim zasnę" już od piątku (12 września) możemy obejrzeć film z takimi sławami jak Colin Firth i Nicole Kidman. Zakładam, że ta informacja przyciągnie naszych czytelników do biblioteki, by wypożyczyć książkę "Zanim zasnę", bo zwykle jest tak, że informacja o kinowej produkcji zachęca do konfrontacji filmu z książką.

Muszę przyznać, że książka jest naprawdę emocjonującą lekturą. Główna bohaterka codziennie budzi się z kompletną pustką w głowie. Absolutnie nic nie pamięta, polega wyłącznie na słowach usłyszanych z ust męża i na tym, czego dowie się odnajdując swój dziennik. Problem pojawia się w momencie, gdy te dwa źródła informacji staną się rozbieżne..

W naszym księgozbiorze książka znajduje się od 2012 roku, przeczytało ją wiele osób, które były pod ogromnym wrażeniem treści. Podkreślały inność i świeżość literackiego debiutu. Ja czytałam ją rok temu i do dziś pamiętam tę intrygującą fabułę. Myślę, że to godna polecenia pozycja, którą warto przeczytać przed pójściem do kina, bo przecież... książka zawsze będzie lepsza! ;)

piątek, 12 września 2014

Katarzyna Rygiel "Śmiertelne zlecenie"

Powieść Katarzyny Rygiel "Śmiertelne zlecenie" jest książką zaskakującą, bo rzecz się dzieje w naszych okolicach. Autorka buduje swoją kryminalną intrygę podczas Festynu Archeologicznego w Biskupinie. To rzadkie, móc przeczytać o miejscach, w których się bywa i które cały czas się poznaje. Autorka bardzo zgrabnie porusza się po naszej okolicy. Jej fabuła trzyma w napięciu, bulwersuje i zaskakuje.

Książka umili Wam czas wolny. Uważam, że jest idealna, tym bardziej polecam ją każdemu czytelnikowi, który lubi książki kryminalno-sensacyjne. Dodatkową wartością jest to, że rzecz dzieje się w tak atrakcyjnych literacko przestrzeniach, które doskonale służą jako tło wydarzeń. Książkę polecam z pobudek patriotycznych.

Reasumując, chciałabym gorąco zwrócić uwagę, jak wiele jest ciekawych przestrzeni, w których literatura polska ma jeszcze wiele do powiedzenia. Nie zawsze fabuła rozegrać się musi w wielkim mieście, nad morzem, czy w górach. Przecież jest tyle przyjemnych miasteczek, które warto wykorzystać, gdy buduje się akcję.

czwartek, 11 września 2014

Heike B. Görtemaker "Ewa Braun na dworze Führera"

Heike B. Görtemaker to historyczka. Kobieta, która opisała życie Ewy Braun u boku wodza III Rzeszy w książce "Ewa Braun na dworze Führera". Żadna autorka do tej pory nie zrobiła tego bardziej wnikliwie i skrupulatnie.

Ewa Braun była kobietą, żyjącą w cieniu wielkiego wodza. Nie zawsze możemy przeczytać o niej w książkach historycznych, gdyż to właśnie Hitler odgrywał dominującą rolę w historii i to właśnie o nim pisali we wszystkich źródłach. Nie zmienia to faktu, że w związku z Ewą Braun  trwał przez czternaście lat, choć relacje panujące między nimi do dziś są niejasne. Autorka opisuje ich spotkanie i wspólne życie osadzone w historycznych wydarzeniach, do momentu ich wspólnego samobójstwa.

Książka to nasza nowość. Opisuje historię w sposób odmienny od książek, które do tej pory znalazły się na naszych półkach. Myślę, że to doskonała książka dla czytelników, którzy lubią o historii dowiedzieć się przy okazji ciekawych ludzi i ich biografii.

środa, 10 września 2014

Willa Shalit, Joanna Laprus-Mikulska "Bez makijażu. Prawdziwe historie kobiet"

Willa Shalit i Joanna Laprus-Mikulska w książce "Bez makijażu. Prawdziwe historie kobiet" rozmawiają z 55 kobietami, które w życiu zawodowym osiągnęły sukces, zaś w życiu osobistym pogodziły rolę matki, żony i spełnionej kobiety.

To pozycja dla pań, które chętnie poznają od podszewki los innych, spełnionych kobiet, nazywanych "kobietami sukcesu". Myślę, że ta książka udowodni czytelnikom, że tak naprawdę wiele zależy od tego, jacy jesteśmy, a nie skąd pochodzimy. Przecież wiele sław miało dużo gorsze dzieciństwo od każdego z nas. Nie ma jasnego przepisu na sukces, to przede wszystkim od nas zależy, jak pokierujemy życiem. Książka pokazuje dojrzewanie kobiet na wielu płaszczyznach; w znaczeniu biologicznym, historycznym, a nawet kulturowym.

Myślę, że to doskonała lekcja pokory i wiary w siebie. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach pozycja kobiety jest bardziej ugruntowana niż kilkadziesiąt lat temu. Warto zajrzeć pod okładkę, bo poza informacjami z życia kobiet takich jak: Meryl Streep, Joyce Carol Oates, Suze Orman, Suzanne Somers, a także Manuela Gretkowska, Henryka Bochniarz, czy Janina Paradowska, mamy do czynienia z dokumentem przemian kulturowych, jakie dokonały się na świecie w drugiej połowie XX wieku.

wtorek, 9 września 2014

Diane Chamberlain "Zatoka o północy"

Autorką, która podbiła serca naszych czytelniczek jest Diana Chamberlain. Jej proza należy do serii sygnowanej logiem KOBIETY TO CZYTAJĄ, co potwierdza się w naszej bibliotece! "Zatoka o północy" to jedna z pierwszych jej książek, które znalazły się niedawno na naszych półkach. To książka, na której temat usłyszałam wiele ciepłych słów od czytelniczek, które z zapartym tchem poszukują kolejnych jej powieści.

Pisarka z ogromnym wyczuciem buduje napięcie i prowokuje emocje u odbiorców. Książka momentami smutna, czasem nastrajająca optymistycznie, a na innych stronach intrygująca detektywistyczną zagadką nie pozwala oderwać się od fabuły. 
Co więcej, autorka udowadnia, że można napisać zwięźle historię, która dzieje się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, nie nudząc odbiorcy zbędnymi szczegółami. To godne podziwu, tym bardziej, że moda na rozwlekłe sagi jest cały czas aktualna. Sporo autorów rozbudowuje tak świat przedstawiony, że czytając fabułę mamy wrażenie, że codzienność przytłacza akcję.

"Zatoka o północy" to książka, która zachęca do czytania innych pozycji Diane Chamberlain. Wydaje mi się, że taka rekomendacja czytelniczek jest najbardziej wiarygodna.

poniedziałek, 8 września 2014

Dr Jadwiga Górnicka "Bądź zdrowa"

Dr Jadwiga Górnicka to znana polska lekarka-naturalistka, która w swoich książkach porusza się po tematach związanych ze zdrowiem. Tym razem do naszej biblioteki trafiła książka "Bądź zdrowa". To pozycja, która kompleksowo traktuje o zdrowiu kobiet.

Autorka tłumaczy przyczyny, wyjaśnia jak neutralizować objawy, jak skutecznie leczyć dolegliwości i zapobiegać nawrotom określonych chorób. Wskazuje kobietom, na co powinny zwrócić uwagę w zrównoważonej diecie, a także prezentuje zestaw ćwiczeń, które relaksują. W książce możemy odnaleźć porady dotyczące urody i pielęgnacji, m.in. zestaw różnych maseczek, które każda kobieta jest w stanie przygotować w domu, a także opis tego, co można zrobić dla naszego ciała bez większych nakładów finansowych i bez wysiłku.

Myślę, że każda kobieta w książce dr Jadwigi Górnickiej odnajdzie coś, o czym nie wiedziała i z czego chętnie skorzysta w codziennym, zabieganym życiu. To pozycja napisana w sposób przystępny dla odbiorcy. Autorka nie narzuca nam języka charakterystycznego dla specjalistów, a przejrzyste rozdziały pozwalają na to, by odnaleźć interesujące informacje bardzo szybko. Zachęcam do zerkania pod okładkę.

piątek, 5 września 2014

Ela Sidi "Izrael oswojony"

Wśród prezentowanych książek konieczne jest uwzględnienie tych, które traktują o podróżach, gdyż nasi czytelnicy tworzą sporą rzeszę fanów literatury podróżniczej i reportażowej. Myślę, że doskonałą pozycją, która zainteresuje tę grupę czytelników jest "Izrael oswojony" Eli Sidi

Książka Eli Sidi jest w naszej bibliotece bardzo chwaloną nowością. Czytelnicy, oddając tę pozycję, są  wręcz zauroczeni treścią, gdyż jest napisana z bardzo osobistej perspektywy i nie przypomina typowych książek podróżniczych z mnóstwem szczegółowych i często niejasnych informacji. 
Główna bohaterka w przystępny sposób opowiada o narodzie izraelskim, odnosząc się zarówno do trudnej historii, jak i do niemniej trudnych czasów współczesnych. Jest mieszkanką tego kraju od ponad dwudziestu lat, co potęguje jej wiedzę na tematy związane z codziennością w Izraelu. 

To nasza nowość, ale już wiemy, że jest godna polecenia, dlatego zachęcamy do czytania tej niezwykle interesującej książki.

czwartek, 4 września 2014

Kasia Bulicz-Kasprzak "Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna"

Myślę, że warto od czasu do czasu wspomnieć o prozie kobiecej. Nasze czytelniczki to miłośniczki polskich autorek, które piszą pogodne i pełne ciepła historie. Jedną z nich jest Kasia Bulicz-Kasprzak, a książką, która ostatnio trafiła na naszą półkę jest "Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna".

Fabuła jest prosta. Główna bohaterka, Asia, wraca do miasteczka, z którego uciekła. Robi to na chwilę, bardzo niechętnie, nie spodziewając się, jak wiele niespodzianek na nią czeka. Musi zmierzyć się z przeszłością, by zacząć budować swoją teraźniejszość. Choć niepewnie kroczy ulicami małego miasteczka, to jest gotowa na zmiany. Dorosła i wszystkie historie z przeszłości zamyka, budując nowe przyjaźnie i współuczestnicząc w szczęściu innych.
A tytułowy kot? Też się pojawia, jest bacznym obserwatorem poczynań dziewczyny. Komentuje jej dziwne nastroje, przygląda się, a gdy wszystko zaczyna się układać... dumnie odchodzi.

Chciałabym podkreślić, że to kolejna książka z serii BABIE LATO, a tych pozycji w bibliotece mamy naprawdę wiele. To seria dla kobiet. Jest bardzo chętnie wypożyczana, bo traktuje o prostych historiach w lekki sposób. Czytelniczki twierdzą, że takie książki mają w sobie dużą dawkę optymizmu i czyta się je naprawdę przyjemnie i szybko.

środa, 3 września 2014

Karen Duve "Jeść przyzwoicie"

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad istotą diet, to książka Karen Duve "Jeść przyzwoicie" powinna być Waszą lekturą obowiązkową.

Autorka podejmuje bardzo interesujący temat, który czytelnikowi, siedzącemu wygodnie w fotelu, rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące tego, na czym polega określona dieta? W spisie treści można odnaleźć rozdziały poświęcone diecie wszystko bio, diecie wegetariańskiej, wegańskiej, frutariańskiej (jakkolwiek dziwnie to brzmi).
Co ważne, autorka podejmuje autoeksperyment, który opisuje, czyli to nie są suche fakty i gotowe jadłospisy. Ona po prostu pisze o tym, jak poszczególna dieta wpłynęła na jej życie, na organizm i jaki jest jej mierzalny efekt.

Warto przeczytać tę książkę, by mieć świadomość do czego prowadzi konsekwentne stosowanie wybranej diety. Być może one wcale nie są takie zdrowe?

wtorek, 2 września 2014

Mariola Pryzwan "Anna Jantar. Bursztynowa dziewczyna"

Bardzo ładnie wydaną książką, na którą warto zwrócić uwagę jest nasza kolejna nowość: "Anna Jantar. Bursztynowa dziewczyna" Marioli Pryzwan.

Książkę polecamy każdemu, kto interesuje się czasami, w których żyła Anna Jantar. Polecamy miłośnikom mody i kultury, gdyż przepiękne fotografie obrazują stroje i styl tamtych czasów. No i przede wszystkim tym wszystkim, którzy cenią sobie twórczość Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. To mozaika wspomnień, która buduje bardzo czytelną całość. Ogromną wartością tej książki jest zebranie i połączenie wielu różnych historii. Wartościowe jest też to, że główna bohaterka nie jest uwznioślona kolejnymi pochlebnymi opiniami. Ukazana jest jako kobieta dbająca o siebie, czasem przesadnie; jako zagubiona matka, przeżywająca każdą rozłąkę; jako poszukująca wokalistka, popełniająca kolejne utwory, niekoniecznie spełniające jej wewnętrzne aspiracje.

Niewątpliwie ten zbiór wspomnień przedstawia bursztynowy świat Anny Jantar.
Zarówno warstwa merytoryczna, jak i przepiękne wydanie pozwalają nam polecać tę książkę!

poniedziałek, 1 września 2014

Donald M. Mckale "Naziści. Na celowniku sprawiedliwości"

W związku z obchodami 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej dziś kilka słów o książce, która porusza właśnie tę tematykę, a ponadto jest jedną z nowszych pozycji na naszych półkach. To książka "Naziści. Na celowniku sprawiedliwości" Donalda M. Mckale'a.

Autor porusza problem Holokaustu. Wskazuje, iż osoby odpowiedzialne z ludobójstwo nie zostały dostatecznie ukarane. Podkreśla wieloletnie cierpienie ofiar, kontrastując je z napomknięciem o zbrodniach i zbrodniarzach. Ta nierówność, sięgająca również czasów powojennej Europy, jest krzywdząca i bolesna.

Wiedza historyczna autora bywa naprawdę imponująca, choć czasem posługuje się niepotwierdzonymi danymi. 
Zachęcamy do zerknięcia pod okładkę!