Kącik czytelnika

Drodzy Czytelnicy!

Właśnie dla Was założyliśmy tego bloga. Chcemy się pochwalić nowościami, które znajdziecie na naszych regałach, a także rekomendować książki godne Waszej uwagi.

Jeśli chcecie sprawdzić, czy konkretny tytuł znajduje się w naszych zbiorach, poniżej udostępniamy Wam link do katalogu.
KATALOG BIBLIOTEKI

Jeśli nie znacie konkretnego tytułu - zawsze chętnie doradzimy Wam na miejscu! :)


środa, 31 grudnia 2014

Zygmunt Miłoszewski "Gniew"

Rok zakończymy książką naszego polskiego autora. Mam na myśli Zygmunta Miłoszewskiego i jego najnowszą książkę "Gniew", która już przed premierą była jedną z najlepiej zapowiadających się pozycji z gatunku polskiego kryminału.Przyznam szczerze, że nasi czytelnicy bardzo chwalą jego pióro i z niecierpliwością dopytują o tę książkę. Tak więc już ją mamy.

Fabuła zapowiada się średnio dla miłośników prozy Miłoszewskiego, ponieważ jest to książka, która nawiązuje w swej fabule do "Ziarna prawdy" i "Uwikłania" i ma być ostatnią częścią losów Szackiego. Opinie czytelników jednoznacznie pozwalają zachęcać do tej lektury. Specyficzny humor i przewrotna akcja sprawiają, że książkę czyta się bardzo dobrze. Miłośnikom Szackiego nie pozostaje nic innego, jak wiara, że autor stworzy kolejną postać, która będzie cieszyła się taką sławą.

Myślę, że to dobra pointa starego roku. Ponieważ w naszej bibliotece jest wielu polskich autorów, którzy potrafią przyciągać swoją twórczością do czytania, a tym samym do bibliotek. Są to ludzie kreatywni i doskonale poruszający się po świecie fikcji, który tworzą. Mam nadzieję, że takich dobrych książek w 1015 roku będzie jeszcze więcej.

Właśnie tego życzę Wam i sobie w nadchodzącym Nowym Roku. Byście potrafili znaleźć chwilę na swoje przyjemności, a także by to był czas spełniających się marzeń. 

wtorek, 30 grudnia 2014

Isabel Allende "Ripper. Gra o życie"

Książka Isabel Allende "Ripper. Gra o życie" jest jej debiutem, jeśli chodzi o powieść kryminalno-sensacyjną. Myślę, że warto spróbować zajrzeć pod okładkę, tym bardziej, że jej powieści społeczno-obyczajowe należą, w moim odczuciu, do lepszych książek. Fabuła, treść i wątki obyczajowe oraz historyczne, pozwalają z tych niepozornych powieści dowiedzieć się znacznie więcej.

Książka "Ripper. Gra o życie" to nowość, o której wiele czytałam. Autorka po raz kolejny bawi nas nawiązaniami do wielu ciekawych wątków. Można doszukać się  w treści motywów filozoficznych, porusza również kwestie społeczne i prowokuje do myślenia, tworząc fabułę, która ma zmusić do analizy tego, co dzieje się w naszych czasach.

Myślę, że warto spróbować zmierzyć się z tą powieścią. Nie będzie ona tak specyficzna, jak skandynawskie kryminały, ale z pewnością pozwoli na odrobinę refleksji. Co ważne, bohaterowie Allende zawsze byli intrygujący, wielowymiarowi i nieszablonowi, dzięki czemu jej prozę czyta się bardzo dobrze, choć do łatwych nie należy. W naszej bibliotece książka już jest, więc zachęcam do wypożyczania.

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Martin Sixsmith "Tajemnica Filomeny"

Mam poczucie, że gdyby nie nakręcono filmu nikt nie pytałby o książkę Martina Sixsmitha "Tajemnica Filomeny", ale na szczęście stało się inaczej i  w naszej bibliotece mamy tę niezwykłą pozycję.

Książka opowiada historię Filomeny, która zachodząc w nieślubną ciążę trafia do klasztoru. Musi tam zrzec się praw do dziecka w zamian za odzyskanie wolności. Główna treść opisuje poszukiwania utraconego syna, które trwają kilka dekad. Poznajemy momenty rozpaczy, strachu i chwile zrezygnowania.Dowiadujemy się również, że i syn szukał jej przez całe swoje życie.

Poruszająca historia o rozdzielonej matce i synu, wzbudza wiele emocji, tym bardziej, gdy uświadamiamy sobie bezduszność instytucji kościoła, a także urzędniczą hipokryzję, która uniemożliwiła ich spotkanie. Myślę, że warto przeczytać tę pouczającą książkę, która uświadamia nam, jak wiele zależy od ludzkiej dobroci serca, bo przecież wystarczyłaby odrobina empatii..

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Judy Huddleston "Jim Morrison w intymnych wspomnieniach"

Dziś coś dla fanów muzyki i zespołu The Doors. Książka Judy Huddleston "Jim Morrison w intymnych wspomnieniach". To nasza kolejna nowość, która wydaje się być interesującym dopełnieniem dla wszystkich, którzy biografię Morrisona znają, a muzykę jego zespołu kochają. 

Wydawać mogłoby się, że ta niegruba książka nie wywoła wielu emocji, a tu ogromne zaskoczenie. Nasi czytelnicy, którzy już ją przeczytali, stwierdzili, że to kontrowersyjna pozycja. Trudno się do tego odnieść przed lekturą, ale w książce mamy do czynienia ze wspomnieniami zakochanej w nim po uszy, zbuntowanej siedemnastolatki, która na kanwie osobistych dzienników napisała te wspomnienia. Jeśli dodamy do tego, że Los Angeles lat 60. jest światem pełnym wolnej miłości, narkotyków i wielu namiętności, to możemy spodziewać się naprawdę nieszablonowej historii.

Książkę polecam tym, którzy maja ochotę poznać życie pełne pasji i braku ograniczeń, za które niestety płaci się dość wysoką cenę.

piątek, 19 grudnia 2014

Karol Modzelewski "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca"

Mamy to! Wreszcie udało się nam zdobyć książkę, na którą czekaliśmy z ogromną niecierpliwością. Chodzi oczywiście o pozycję nagrodzoną w tegorocznej edycji konkursu Nike, czyli książkę Karola Modzelewskiego "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca".

Cóż, chyba każdy, kto cokolwiek słyszał o tej pozycji, wie, że jest ona swoistego rodzaju rozrachunkiem z przeszłością. Autor przedstawia w niej historię w sposób niekoniecznie znany większości z oficjalnych źródeł. Pozwala sobie na subiektywne odniesienia do faktów, przedstawia swoją prawdę, a ma na jej temat spore pojęcie, ponieważ jest wybitnym historykiem i człowiekiem, który z pewnymi doświadczeniami miał bezpośredni kontakt. Mamy do czynienia z tonem osobistej autorefleksji, której towarzyszy przystępna w odbiorze autoironia i humor sytuacyjny.

Myślę, że to interesująca książka dla czytelników świadomych, którzy mają ochotę odnieść się do faktów historycznych poprzez subiektywne spostrzeżenia Karola Modzelewskiego, jak również dla tych, których fakty historyczne nigdy nie pociągały, a chętnie zapoznają się z historią okraszoną anegdotami i omówieniami. Tym bardziej, że książkę czyta się dobrze i szybko.

czwartek, 18 grudnia 2014

Kimberley Freeman "Wzgórze Dzikich Kwiatów"

Mamy dla Was idealną powieść na długie wieczory. To "Wzgórze Dzikich Kwiatów" Kimberley Freeman. Fabuła jest bardzo rozciągnięta w czasie. Opowiada historię dwóch kobiet. Jedna ukrywa rodzinny sekret, a druga próbuje go odkryć. To historia babki - Beattie i jej wnuczki - Emmy. 
 
Beattie poznajemy w ubiegłym stuleciu, kiedy jako dziewiętnastolatka zachodzi w ciążę i mając nieślubne dziecko zostaje skazana na trudne życie. Los nie raz rzuca jej kłody pod nogi, musi uciekać od partnera, jest kobietą, która tak naprawdę nic nie ma. Jej życie jest brutalnie trudne, ponieważ nieślubne dziecko to grzech, zaś ona to jawna grzesznica.
Emma z kolei jest primabaleriną, która dla tańca poświęca absolutnie wszystko. Niestety, w jej życiu zdarza się kontuzja, która na dobre wyklucza ją z panteonu baletowych sław. Zrozpaczona kobieta nie potrafi przeżyć swojej tragedii. Okazuje się jednak, że życie bywa przewrotne, bo otrzymuje w spadku Wzgórze Dzikich Kwiatów, które babka Bettie postanowiła jej przekazać w momencie, gdy skończy tańczyć.
 
Kobiety, pomimo iż dzieli je kilka pokoleń, a nawet śmierć, mają bardzo podobne charaktery. Emma właśnie na Wzgórzu zaczyna odczuwać ulgę i odnajduje swoje miejsce na ziemi. Okazuje się jednak, że Wzgórze kryje wiele tajemnic i najpierw należy się z nimi uporać.
 
Ta książka zawiera w sobie wiele skrajności, ale jest też coś, co łączy całość. To silne kobiety, które są w stanie uporać się z całym nieżyczliwym dla nich światem. Myślę, że to naprawdę dobra książka, także zachęcam - zaglądajcie pod okładkę!

środa, 17 grudnia 2014

Małgorzata Szyszko-Kondej "Sześć córek"

Książka Małgorzaty Szyszko-Kondej jest jedną z wielu powieści cyklu LENIWA NIEDZIELA, która znalazła swoje miejsce w naszej bibliotece. To naprawdę pięknie wydana seria, wszystkie książki mają urokliwe okładki i są przeznaczone dla kobiet, które pragną spędzić wolny czas z interesującą, ale niekoniecznie trudną powieścią.

"Sześć córek" opowiada historię sześciu sióstr, które się nie znają, zaś ich różnica wieku pozwala na opis zupełnie innej rzeczywistości. Ta granica oscyluje wokół czasów PRL-u, Solidarności, fejsa, wokół pracy w korporacji, emigracji a nawet wokół tyranii męża, z którym walczy jedna z sióstr. Ich światy są odmienne, ale łączy ich pokrewieństwo - zagadka testamentu ojca i ogólna niechęć do rzeczywistości, z jaką przyszło im się zmagać. 

Myślę, że jak na lekką prozę, autorka przemyciła sporo problemów współczesnego świata. Co więcej, jest to współczesność, która dotyka również nas, dlatego chyba warto przeczytać tę pozycję.

wtorek, 16 grudnia 2014

Jerzy i Maciej w rozmowie z Ewą Winnicką "Obywatel Stuhr"

Tym razem bardzo ciekawa nowość w naszym księgozbiorze. Rozmowa Jerzego i Macieja z Ewą Winnicką "Obywatel Stuhr". To bardzo interesująca pozycja, ponieważ obie rozmowy prowadzone były odrębnie, a ich wypowiedzi po raz pierwszy połączono właśnie w tej książce.

Ewa Winnicka pytała swoich rozmówców o Polskę starszych i młodszych pokoleń, o Kościół, Solidarność i narodowe mity, które im towarzyszyły w życiu. Starała się też dowiedzieć jak najwięcej o ich pasji i wspólnej pracy, a także o zdrowiu, które swego czasu było głównym tematem mediów.

Książka jest bogatym kolażem informacji, zdjęć i twórczości obu panów. W jednym z rozdziałów zamieszczono autorski scenariusz filmu fabularnego "Obywatel", który z napisał i wyreżyserował Jerzy Stuhr. Film na festiwalu w Gdyni w 2014 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Jury dla producenta i reżysera. Myślę, że to ciekawa propozycja dla czytelników ceniących inteligentne osobowości naszego kina.

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Kate Atkinson "Jej wszystkie życia"

Jeśli szukacie niesamowitej historii, która budzi mieszane uczucia i skrajne emocje, to chyba warto sięgnąć po książkę Kate Atkinson "Jej wszystkie życia".

Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by jakakolwiek książka wzbudziła wśród naszych czytelników tak wiele różnych emocji. Jedni przychodzą, twierdząc, że to naprawdę interesująca proza, inni twierdzą, że nie byli w stanie przeczytać jej do końca. Jednym słowem opinie naszych czytelników są bardzo zagadkowe. Zresztą i klimat powieści budzi intensywne odczucia. Mamy bowiem do czynienia z dziewczynką, która wielokrotnie rodzi się i umiera, by kontynuować swoje życie.

Być może to powieść fantastyczna, być może psychologiczna, a nawet - filozoficzna. Ile osób, tyle recenzji. Z pewnością nie można przejść obok tej książki obojętnie, dlatego zachęcam, by spróbować się z nią zmierzyć. Myślę, że warto.

piątek, 12 grudnia 2014

Ellen Alpsten "Niewolnica"

Kolejną naszą biblioteczną nowością jest książka Ellen Alpsten "Niewolnica". To nowa proza autorki "Carycy". Kupiliśmy ją ze względu na to, iż jej poprzednia książka cieszy się w naszej bibliotece ogromnym powodzeniem. 

Książka opowiada historię opartą na faktach, która przedstawia losy jednej z najodważniejszych i najpiękniejszych kobiet XIX wieku - Florence von Sass. Zdaję sobie sprawę, że to nazwisko w naszej kulturze nie jest tak znane, jak nazwisko bohaterki z poprzedniej jej powieści, ale sama fabuła książki zapowiada się równie ciekawie.

Myślę, że czytając o losach młodej Węgierki, poznamy bardzo ciekawą historię, interesujące miejsca i dziewicze lądy. Z pewnością odnajdziemy w tej książce wątek romansowy i podróżniczy. Liczymy, że i ta nowość spełni oczekiwania naszych czytelników i wzbudzi wiele niezapomnianych emocji, a także pozwoli poznać intrygującą młodą kobietę, która urzekła swym wyglądem i inteligencją wielu mężczyzn.

czwartek, 11 grudnia 2014

Matthew Quick "Poradnik pozytywnego myślenia"

Matthew Quick w swojej książce "Poradnik pozytywnego myślenia" przedstawia historię Pata i Tiffany, czyli pary bardzo specyficznych bohaterów. Myślę, że ten, kto nie czytał książki, a miał do czynienia z filmem też chętnie sięgnie po lekturę.

Fabuła opowiada historię Pata, którego codzienność jest rutynowa i dokładnie zaplanowana. Działa tak, przekonany, że jego codzienne zabiegi skłonią żonę do powrotu. Niestety, w jego bardzo regularną codzienność wkrada się Tiffany, która jest równie zwariowana jak on. Spotkanie tej pary pozwala nam zrozumieć ich przekonania i problemy.

Myślę, że to idealna pozycja dla osób, które lubią trudne historie i nieszablonowe charaktery. Nie jest to nasza biblioteczna nowość, ale z pewnością to pozycja godna polecenia. Nasi czytelnicy bardzo chętnie po nią sięgają, więc i ja ją polecam.

środa, 10 grudnia 2014

Zadie Smith "Londyn NW"

Kolejna nasza biblioteczna nowość to książka Zadie Smith "Londyn NW". To pozycja rekomendowana przez różne portale książkowe, ponieważ autorka jest jedną z najsłynniejszych pisarek współczesnej literatury.

Fabuła opisuje losy czwórki szkolnych przyjaciół, którzy pomimo ogromnych różnic charakteru, pochodzą z tego samego miejsca na świecie. Dzięki temu zabiegowi, mamy możliwość zapoznać się z kulturową różnorodnością Londynu, który ukazany jest jako miasto piękne i toksyczne zarazem.

Proza Smith jest bardzo specyficzna, z pewnością nie jest łatwa, bo odarta z idealizmu, pełna skrupulatnych opisów i niewielu dialogów. Każdy, kto docenia powieści realistyczne odnajdzie w tej książce coś, co go uwiedzie i nie pozwoli się od tej prozy oderwać, dlatego zachęcam do próbowania i rozsmakowania się w tym klimacie.

wtorek, 9 grudnia 2014

Emily Giffin "Ten jedyny"

Tym razem sprawdzona autorka i jej najnowsza książka "Ten jedyny". Długo na nią czekały nasze czytelniczki, ale warto było, ponieważ Emily Giffin jest niezawodną pisarką i doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. 

To historia o kobiecych emocjach, o relacjach między ludźmi i o tym, że w życiu nie zawsze to, co wymarzone jest dla nas najlepsze. Główna bohaterka Shea jest kobietą, która dopiero kształtuje swoje życie. Cały czas waha się, które wybory będą dla niej najlepsze. Nie wie, czy lepiej podążać drogą sprawdzonych decyzji, czy może postawić wszystko na jedną kartę? 

Autorka pisze o optymizmie, jej proza jest pogodna i pełna dobrej energii. Myślę, że warto ją polecić każdemu, kto potrzebuje dawki dobrego humoru. Emily Giffin w swoich książkach ukrywa panaceum na chandrę i złe samopoczucie.

piątek, 5 grudnia 2014

Elisabeth Åsbrink "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa"

Dziś kilka słów o pozycji, która została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, chodzi mi oczywiście o książkę Elisabeth Åsbrink "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa".

To nasza biblioteczna nowość. Książka trudna, bo poruszająca tematykę kontrowersyjną, choć popularną we współczesnych reportażach. Wojciech Orliński na temat tej prozy napisał: "Książka wzbudziła skandal na długo przed premierą. Szwedzi lubią zmitologizowaną wersję swojej historii. Drażniło ich, że ktoś wywleka na światło dzienne zapomniane sprawy związanie z Holokaustem i antysemityzmem".

Mam poczucie, że to intrygująca książka. Szczególnie dla tych, którzy przeczytali pozycję "My z Jedwabnego" Anny Bikont, ponieważ to również proza dotycząca tematyki związanej z Holokaustem, ale m.in. na naszych terenach.

czwartek, 4 grudnia 2014

Izabela Pietrzyk "Histerie rodzinne"

Tym razem lektura z przymrużeniem oka. Izabela Pietrzyk w "Histeriach rodzinnych" opowiada historię Wiktorii, która ma dużą rodzinę i ogromną umiejętność komplikowania sobie i tak zawiłego życia.

Po zakończeniu kolejnego etapu, który wiązał się z zakończeniem jej związku, Wiktoria postanawia odbudować relację z rodziną, która jest pełnym nietuzinkowych charakterów i barwnych postaci koglem-moglem. Różnorodność charakterów i ciekawe sytuacje, w które główna bohaterka zostaje wplątana, powodują, iż naprawdę szybko czyta się tę dość sporą książkę. 

Lekkość pióra sprzyja lekturze, która choć pobieżnie i z przymrużeniem oka, ale porusza trudne tematy. Muszę przyznać, że nasi czytelnicy tak zachwalają tę pozycję, że chętnie sama przekonam się, czy jest ona godna uwagi. Myślę, że to idealna książka na długie ciemne i zimne wieczory. Pozwoli na odrobinę relaksu i skutecznie odpręży.

środa, 3 grudnia 2014

Henning Mankell "Wspomnienia brudnego anioła"

Mankell to nasz biblioteczny król kryminałów. To właśnie dzięki jego książkom zaczęła się ogromna fascynacja skandynawskimi  kryminałami. Dziś tych autorów jest znacznie więcej, ale miłośnicy tej literatury cały czas chętnie wracają do jej prekursora. 

Najnowsza książka Henninga Mankella "Wspomnienia brudnego anioła" to pozycja, która zaskakuje. Pierwsi czytelnicy jednogłośnie stwierdzili, że to zupełnie inna tematycznie treść, która odbiega od standardowych kryminałów, do których przyzwyczaił nas autor.

Tym razem poznajemy historię samotnej białej kobiety, która opuszcza Szwecję na pokładzie statku handlowego. Jej losy kierują ją do Portugalii, gdzie zaczyna się jej nowe życie. Poznaje brutalną kolonialną rzeczywistość, prowadzi notatnik i stara się odnaleźć w tym obcym świecie. 

Nowy Mankell zaskakuje. Wiadome jest to, że doskonale tworzy kryminały, ale teraz poznajemy go od innej strony. Powieść historyczno-obyczajowa, jaką stworzył jest pełna emocji, ale także chłodna i absolutnie godna polecenia!

wtorek, 2 grudnia 2014

Romuald Koperski "Syberia Zimowa Odyseja"

Romuald Koperski jest w naszej bibliotece odkryciem, czytelnicy pokochali jego książki o syberyjskich przygodach. Udało nam się pozyskać kolejną pozycję o tej tematyce. Tym razem jest to "Syberia Zimowa Odyseja".

Książka jest relacją z najtrudniejszej w historii motoryzacji, zimowej ekspedycji samochodowej, z przylądka Roca w Portugalii, przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki. Wyprawa trudna, ale bardzo owocna, ponieważ pozwoliła poznać dziką przyrodę, wspaniałych ludzi, którzy żyją w niezwykle trudnych warunkach i przekroczyć własne granice, by spiąć po raz pierwszy w dziejach motoryzacji zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi.

Swada autora, niezwykłe ilustracje i bardzo ciekawa narracja, pozwalają na zanurzenie się w tym surowym i niedostępnym świecie. Mam poczucie, że nie trzeba zachęcać do lektury tych, którzy pałają ogromną miłością do terenów nieodkrytych. To doskonała dawka przygód i interesujących kulturowo i przyrodniczo obszarów.

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Asli E. Perker "Suflet"

Tym razem książka, która zapowiada się bardzo klimatycznie. "Suflet" Asli E. Perker to proza o rozdarciu, o ludzkim losie, ale opisanym przez pryzmat trzech różnych osób, z trzech innych krajów.

Z pewnością mamy do czynienia w tej książce z pewną uniwersalnością, która wynika z kompilacji losów głównych bohaterów. Mamy do czynienia z Lilią z Nowego Jorku, Marcem z Paryża i Fredą ze Stambułu. Dzięki ich losom poznajemy sposoby radzenia sobie z bolesną stratą, a także odnajdujemy pewien szczegół związany z miłością do gotowania, która pomaga rozwiązywać problemy, uspokaja i pozwala na chwilę oderwać się od codzienności na rzecz smaków i zapachów.

Nie jest to z pewnością łatwa książka. Nie jest to proza dla osoby, która ma ochotę przeżyć mnóstwo pozytywnych i zaskakujących przygód z bohaterami. Nie jest to też książka pogodna, ale mam poczucie, że kryje w sobie ogromną wartość. Zachęcam zatem do tej literackiej uczty, bo mam wrażenie, że warto.